Menu

Menu

ForsideNyhederKalenderByerAgerbækFåborgHjortkærStarup-TofterupVrenderupÅrreKnow HowKnow How LanddistriktsudviklingIdébankProjekterFondsmidlerLandsbyklyngerÅrets LandsbyPowerTowerOm PowerTower HelleFordeleServiceydelserMentor og KurserLokalerKontorplads til digBliv StøttemedlemOmKontaktDagsordenHøringBudgetVedtægterNyhedsbrevFacebook
Helle Øst
Mød op i Helle Hallen eller se vælgermødet på live streaming www.facebook.com/urhelleoest Foto: Claus Jeppesen

Vælgermødet sendes LIVE den 8/11 kl. 19.00 fra vores Facebookside

Se dine 13 lokalpolitikere i debatpanelet

Vi sender Vælgermødet LIVE den 8/11 kl. 19.00 fra vores Facebookside www.facebook.com/urhelleoest.
 
Mød op i Helle Hallen eller se vælgermødet på live streaming www.facebook.com/urhelleoest
Mandag den 8/11 kl. 19.00
 
Se dine 13 lokalpolitikere i debatpanelet
Syng med på fællessangene sammen med Ronnie Flyvbjerg Olesen

 

  • Skal overbygningsskolen centraliseres?
  • Hvad med Helle Hallen og foreningslivet?
  • Hvordan sikrer vi de lokale arbejdspladser?
  • Hvem skal passe vores ældre?

Du har mulighed for at stille DIT spørgsmål…

13 forskellige lokale byrådskandidater/partier stiller op i vores debatpanel.
JydskeVestkysten Vardes politiske journalist, Yvonn Tittel er ordstyrer.
Ronnie Olesen fra Neighbours byder på både intromusik, fællessang og en lille koncert, efter programmet er slut.
Du får 1 øl/vand og 1 pose flæskesvær, hvis du er iblandt de første 100 personer.

Kom endelig med til vores vælgermøde. Det bliver både spændende og hyggeligt.
Det vil gøre dig klogere på, hvor du skal sætte dit kryds til valget den 16. november…

Hvornår:
Mandag den 8. november
Kl. 19.00 - 21.00

Hvor:
Helle Hallen
Vrenderupvej 40 C
6818 Årre

Tilmelding:
Ingen

Debatpanel

  1. Sarah Andersen (V) Venste, Starup
  2. Holger Grumme Nielsen (B) De Radikale Venstre, Starup
  3. Jørn S. Pedersen (D) Nye Borgelige, Årre
  4. Henning Jensen (O) Dansk Folkeparti, Hjortkær
  5. Søren Lydeking Pedersen (K) Kristendemokraterne, Ansager
  6. Patrick Nielsen (L) Lokal Listen, Ansager
  7. Finn Ladegaard (A) Socialdemokratiet, Næsbjerg
  8. Heidi Bundgaard (C) Det Konservative Folkeparti, Varde
  9. Jens Nielsen (U) Udviklingslisten, Varde
  10. Tom Arnt Thorup (E) E-Borgergruppen, Varde
  11. Gunner Poulsen (F) SF - Socialistisk Folkeparti, Varde
  12. Per Dueholm (I) Liberal Alliance, Varde
  13. Lene Falgreen Adolphsen (Ø) Enhedslisten, Kvong

Debatpanel Helle Øst Loge (Lokalpolitikere bosiddende i Helle Øst)

  1. Jonna Buch Andersen, Radikale (Agerbæk)
  2. Sanne Tryk Batiste, Byrådskandidat, Radikale (Starup)
  3. Poul Rosendahl, Byrådskandidat, Venstre i Fåborg-Agerbæk
  4. Larysa Rachok Sørensen, Byrådskandidat, Venstre i Fåborg-Agerbæk
  5. Claus Brink, Byrådskandidat, Venstre i Årre
Program
Vi forbeholder os ret til ændringer i programmet...
18.45 Musik spiller imens publikum ankommer
19.05 Kort velkomst ved aftenens vært: Formand for Udviklingsrådet Helle Øst.
19.10 Fællessang
19.20 Debat starter (1½ time + måske 1 pause under vejs?)
20.50 Networking, Koncert og Fællessang
21.30 Slut
 
Valgtemaer
Indtil videre forholder vi os til følgende valgtemaer...
  1. Skolestruktur: Skal overbygningsskolen centraliseres?
  2. Erhvervsfremme: Hvordan vil decentral erhvervspolitik blive efter Erik Buhl?
  3. Ældreområdet: Hvem skal passe vores ældre i fremtiden? Kan vi fortsat sikre kvalitet i ældreplejen?
  4. Foreningsliv: Hvad sker der med Helle Hallen (Idrætshaller) og foreningslivet i fremtiden?
Der kan selvfølgelig komme nye varme emner til undervejs. Måske du har et forslag? 
 
Forplejning
De første 100 publikummer får ved ankomsten...
1 gratis øl eller sodavand
og
1 pose med "VALGFLÆSK" (flæskesvær - mums)
 

Fakta om vælgermødet

  • Plads til godt 130 vælgere i salen
  • Vælgermødet er et samarbejde mellem Jydske Vestkysten og Udviklingsrådet Helle Øst
  • Markedsføres online på alle Helle byer - facebooksider, hjemmesider osv.
  • Flere helsides annoncer i Jydske Vestkysten og Ugeavisen
  • Flyers (2.500 stk.) er husstands omdelt i Helle Øst og Helle Vest
  • 13 forskellige lokale byrådskandidater/partier stiller op i vores debatpanel.
  • 5 lokale politikere i "Helle Øst Logen"
  • 25 byrådskandidater i "Byrådslogen"
  • Yvonn Tittel er ordstyrer.
  • Ronnie Olesen fra Neighbours byder på både intromusik, fællessang og en lille koncert, efter programmet er slut.
  • Publikum får 1 øl/vand og 1 pose flæskesvær, til de første 100 personer
  • Standplads (bord 60 x 180 cm) til valgmaterialer er bestilt af alle partier
  • Det bliver en fest...! :-)

 

 

søndag 7 nov 2021 - Claus V. Jeppesen